Haier
Haier
1984 yılında Qingdao Refrigerator Co. adı altında, Çin devletinin yatırımıyla Çin’de kurulmuştur. Çin’in globelleşme politikası ve Çin kökenli firmaların yabancı kuruluşlarla ortaklık anlaşmalarına başlamasıyla beraber, Haier’de Almanya’nın dev buzdolabı üreticisi Liebherr ile ortaklık yapmıştır. Teknoloji ve üretim alanlarındaki ortak paylaşımlar neticesinde, “Qingdao-Liebherr” markasıyla bozdolabı üretimine başlamıştır.

1992 yılında şirketin ismi, “Haier Group” olarak günümüzde bilinen halini almıştır. Haier ismi, “Liebherr” markasının Çince teleffuzundan türetilmiştir. Şirket isminin değişmesiyle beraber yapılan planlamalarla ve satın almalarla, Haier ürün gamında da ciddi bir artış meydana gelmiştir. 1992 yılından 1996 yılına kadar Çin’de şirket satın almalarına gidilmiş, Huangshan Electronics Group ve Red Star Electric Appliances gibi fabrikalar Haier Group bünyesine katılmıştır.

1996’da Endonezya, 1997’de Filipinler ve Malezya’da, Çin dışındaki ilk fabrika yatırımları yapılmıştır. 2000 yılında Güney Carolina’da, Amerika pazarına giriş amacıyla fabrika yatırımı tamamlanmıştır. Haier markalı ürünlerin dışında, General Electric, Whirlpool ve Frigidaire markalı Amerikan menşeili ürünler için de fason imalatlar yapılmıştır.

2002’de Pakistan’de, 2003’de Ürdün’de üretim tesisleri inşa edilmiştir. Bu ülkelerdeki yatırımları Tunus, Fas, Nijerya, Mısır ve Güney Afrika’daki üretim tesislerinin açılması takip etmiştir.

2012 yılında Yeni Zelanda menşeili ev aletleri üreticisi Fisher & Paykel, Haier tarafından satın alınmıştır.

2016 yılında, General Electric’in ev aletleri birimi, 5.4 milyar USD bedelle Haier Group bünyesine katılmıştır.

Tüm bu yatırımların dışında, Haier’in dünyanın en önemli elektronik ve elektrikli ev aletleri üreticileriyle AR-GE, teknoloji paylaşımı ve üretim gibi farklı alanlarda bir çok ortaklığı bulunmaktadır. Haier’in iklimlendirme sektöründeki en önemli iki anlaşmasından birincisi, Mitsubishi Heavy Industries ile yaptığı anlaşmadır. 1992 yılında Mitsubishi Heavy Industries ve Haier arasında yapılan anlaşmayla, Qingdao’da bulunan Haier Industrial Park içerisinde ortak üretim yapmak amacıyla, Mitsubishi Heavy Industries Haier Air Conditioning Co. firması kuruldu ve ilk fabrika yatırımı Haier Industrial Park içerisinde yapıldı. 2002 yılında, bu yatırımın ikinci aşaması devreye girdi ve iki firma arasındaki ortaklık yeni yatırımlarla daha büyük bir boyuta taşındı. İkinci önemli anlaşma da, 24 Şubat 2016’da, Japonya’da Shizoka merkezli Mitsubishi Electric firması ile Haier arasında 5 yıl boyunca sürecek AR-GE paylaşımı konulu anlaşmadır.
 
HAIER: “DEĞERLER VE FELSEFE”
“İnternet Çağı” yalın ürünlerin ve basit çözümlerin, tüketiciler için yeterli olmadığı farklı ve sıra dışı bir zaman dilimini yarattı. Bu yeni zaman diliminde, tüketiciler birey olarak birbirinden farklı, kişilere özel tasarlanmış ürünlere ve çözümlere ihtiyaç duyduklarının farkına vardı. Her bir birey, kendisine ait benzersiz yaşam tarzının diğer bireyler tarafından da kabul görmesini arzuladı.

Bu noktada Haier, bireylerin gündelik yaşamlarındaki süreci net olarak algılayıp, herkesi hak ettiği “akıllı yaşam deneyimi” ile tanıştırmayı amaçlıyor: “sade, incelikli, düzenli ve keyifli bir yaşam...”

Dünya çapında bir sanayi devi olarak Haier, standart ürünlerin ötesinde çözümler sunuyor ve sahip olduğu tüm organizasyonu tek bir temelde birleştiriyor. Gelişmekte olan dünyamızda, kullandığı tüm kaynakları tek bir temelde toplayarak, bireylerin beklentilerini en iyi biçimde karşılamayı hedefliyor.

Siz de Haier ağına katılın. Kendiniz ve yaşamınız için yeni olanaklar yaratın.
 
HAIER - GLOBAL AĞ:
Haier, AR-GE merkezleri, üretim tesisleri, yönetim tesisleri ve satış ağlarından oluşan global alt yapısını, bireylerin ihtiyaçlarını en hızlı biçimde karşılayabilmek için inşa etti. Haier’in dünya üzerinde konumlanmış 5 adet AR-GE merkezi, birinci sınıf tedarikçilerle, bilim merkezleriyle ve en prestijli üniversitelerle sanal ve fiziksel iletişim ağları aracılığıyla haberleşerek, yenilikçi bir eko-sistem yaratmak için stratejik ortaklıklar geliştirmeyi hedeflemiştir.
 
HAIER - GLOBAL PERFORMANS:
Haier, 2015 yılında perakende sektöründe faaliyet gösteren “elektrikli ev aletleri” markalar sıralamasında 9,8% pazar payıyla dünya 1.’si oldu. (Kaynak: Euromonitor International Limited, 2015 verileri)

Haier, 2016 yılında perakende sektöründe faaliyet gösteren “elektrikli ev aletleri” markalar sıralamasında 10,3% pazar payıyla dünya 1.’si oldu. (Kaynak: Euromonitor International Limited, 2016 verileri)

Haier Grup, 15 Ocak 2016 yılında imzalanan anlaşmayla General Electric markasının “ev aletleri” departmanını 5.4 milyar USD bedelle satın aldı.

2016 yılında Euromonitor International Limited tarafından, 46 farklı ülkede 30 farklı marka arasında yapılan karşılaştırmaya göre Haier, montaj gerektiren ev tipi klima satışında 23,60% pazar payıyla 1. oldu.

2016 yılında Euromonitor International Limited tarafından, yapılan karşılaştırmaya göre, Haier, buzdolabı satışında 23,60% pazar payıyla dünya 1.’si oldu.

2016 yılında Euromonitor International Limited tarafından, yapılan karşılaştırmaya göre, Haier, derin dondurucu satışında 21,50% pazar payıyla dünya 1.’si oldu.

2016 yılında Euromonitor International Limited tarafından, yapılan karşılaştırmaya göre, Haier, çamaşır ve kurutma makinaları satışında 14,40% pazar payıyla dünya 1.’si oldu.

2016 yılında Euromonitor International Limited tarafından, yapılan karşılaştırmaya göre, Haier, şarap soğutucuları satışında 8,50% pazar payıyla dünya 1.’si oldu.