Satış Fiyat listesi Haier Ürün Broşürü
HABER DETAYI
Mutluluğun MarkasıŞirketin Robot Teknolojisindeki Liderliği dünya basınında haber oldu.
1.04.2015

Şirketin Robot Teknolojisindeki Liderliği dünya basınında haber oldu.

Midea, robot teknolojisi kullanımında liderlik rolü nedeniyle birkaç kez Caixin’de ve ardından Market Watch’da yayınlanan makalelerde adından söz ettirmişti. Shunde’de bulunan ev tipi Klimalar (RAC) fabrikasında 14 işçinin yerine(Sadece iki kalite kontrol gözetmeni bulunmaktadır)robotlar kullanılmaya başlandı. RAC genel müdür yardımcısı Wu Shoubao’nun açıklamaları “bu iki gözetmenin yerine de yakın bir zamanda robotlar geçecek” şeklindedir.

Çin genelinde geçtiğimiz beş yıl içerisinde şirketler yeterli sayıda işçi bulunamaması ve artan ücretler nedeniyle şirketler üretim maliyetlerinde kesinti yapmak için robotlar kullanmaya başladı. Bu süreçte, çok uluslu rakiplerine karşı bir yarış içerisinde olan Çin robot üreticileri için yeni bir Pazar oluşmasına yardımcı oldular.

Wu’nun sözlerine göre, yeterli işçilik sağlanamaması kısmen genç işçilerin bakış açılarındaki değişiklik nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Genç yetişkinler, geçmişte ülkenin montaj hattı iş gücünün iskeletini oluşturmaktaydı, ancak 1990 ile 1999 arasında doğanların birçoğu imalat işleri yerine başka arayışlara yönelmektedir.

16 ile 59 yaş arası olarak tanımlanan çalışma-yaşı nüfusu yavaşça azalma eğilimindedir. Ulusal İstatistik Bürosu kayıtlarına göre bu yaş grubunun sayısı 2013 yılında 371,000 kişi azalmış geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 915 milyon kişi tespit edilmiştir.

Ayrıca, Asya’daki ucuz iş gücünden faydalanmak isteyen firmalar, artık sadece Çin’de tesisler kurmak yerine, işçilik ücretlerinin çok daha düşük olduğu diğer ülkelere tesislerini kurmaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü ortalama olarak bir çalışanın örneğin Vietnam’da 911 Yuan (145 USD) ve Kamboçya’da 603 Yuan (96 USD) aylık ücret aldığını belirtirken, Çin’de bu ücret 3,483 Yuan (555 USD) rakamına ulaşmaktadır.

Midea’nın otomasyon hamlesi 2011 yılında, Guangdong bölgesindeki imalatçıların işçi bulamama ve yüksek ciro arasında ikileme düşmeleriyle başladı. Şirket yeni işçi bulamama sorunu yaşamaktaydı ve sonra yüksek cirolu bölümlerde otomatikleştirilmiş sistemler kurulmasını gerektiren bir politika uygulanmaya başlandı.

Bu dönüşüm Midea’da günümüzde de devam etmektedir. Örneğin konut amaçlı klima bölümünde 2015 yılının sonuna kadar 30,000 çalışandan 6,000’inde ve 2018 sonuna kadar da 4,000 kişide daha kesinti yapılması planlanmaktadır.

Midea 2011 yılı ile geçtiğimiz yıl arasında 800 robot karşılığında otomatikleştirilmiş sistemlere 800 milyon Yuan yatırım yaptı. Bu yılda 600 robot için 900 milyon Yuan harcanması planlanmaktadır.

Robot üreticilerini ve araştırma kurumlarını temsil eden Uluslararası Robot Federasyonu (IFR), endüstriyel robot kullanımında Çin’in geçtiğimiz yıl Japonya’yı geçerek dünyanın en büyük pazarı olduğunu açıklamıştır. IFR 2014 yılsonu itibarıyla, Çin’de yaklaşık 200,000 robotun çalıştığını ve sadece 2013 yılında 32,000 yeni robotun kurulumunun yapıldığını ve bu değerin aynı yıl için dünya çapında yapılan kurulumların %20’sine karşılık geldiğini açıklamıştır.

IFR, ülke çapında robot-işçi oranı halen oldukça düşük olduğunu ve imalat tesislerinde her 10,000 çalışana karşılık 30 robotun çalıştığını, bu rakamın Japonya’da 11 kat daha yüksek olduğunu açıklamıştır.

İsviçre’nin ABB Group ABBN, Japonya’nın Fanuc Corp. Ve Yaskawa Electric Corp. Ve Almanya’nın Kuka Robotics, çok uluslu bu dört firma Çin fabrikalarının robot sistemleri için önde gelen tedarikçilerdir. Çinli endüstriyel danışmanlık firması olan Mir Industry, bu dört firmanın ulusal pazarın %58’ini ellerinde tuttuklarını açıklamıştır.

Çin’de bulunan robot müşterilerine servis sağlayan ABB Küçük Parçalar Montaj Merkezi genel müdürü Zhang Hui, kendi firmasının yıllar boyunca dünyanın gelişmiş ülkelerine odaklandığını, ancak şimdi toptan-çözüm paketleri ile gelişmekte olan pazarlardaki müşteri kazanmaya çalıştığını açıklamaktadır.

Haberler