Satış Fiyat listesi Haier Ürün Broşürü
HABER DETAYI
Mutluluğun MarkasıMidea’nın çevreci VRF kliması, Dünya Kupası stadyumunun LEED sertifikası kazanmasında rol oynadı…
17.10.2014

 

Midea’nın çevreci VRF kliması, Dünya Kupası stadyumunun LEED sertifikası kazanmasında rol oynadı…

Dünya çapında 129'dan fazla ülkede uygulanan ve “Enerji ve Çevre Tasarımı Liderliği”nin kısaltması olan LEED, çevre dostu binalar için dünyanın en etkili değerlendirme sistemlerinden biri. Pek çok devlet ve şirket, bu sisteme uygun çevre dostu binalar için çözümler üretiyor.

Brezilya’da Rio Guaíba yakınında bulunan 60.800 koltuk kapasiteli Beira Rio, Güney Brezilya'nın en büyük stadyumu. Yakın zamanda bu stadyumun zemini 20 profesyonel Brezilya futbol takımının kaptanı tarafından en iyi zemin olarak seçildi. Seçim yapmanın zor olduğu bu yarışma sonunda 2014 Dünya Kupası maçları için Porto Alegre'de bulunan Beira Rio'nun ev sahipliği yapmasına karar verilmişti.

Beira Rio, ABD Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Silver Sertifikası'nı kazandı. Stadyum ayrıca uluslararası çevre dostu binalar standartlarına da uygun.

HVAC çözümlerinde dünya lideri olan Midea, Beira Rio'ya yüksek verimli klima ürünü VRF ısı geri kazanım sistemi V4 Plus R serisini sağlayarak stadyumun LEED Silver Sertifikası'nı kazanmasında büyük rol oynadı.

V4 Plus R serisi VRF, olağanüstü soğutma ve ısıtma etkisi sunuyor. Aynı anda soğutma ve ısıtma sağlayarak enerji tüketimini ve işletme maliyetini ciddi oranda azaltıyor. Ayrıca, daha az karbondioksit emisyonu sunduğu için daha fazla çevre dostu.

Midea CAC yıllar boyunca kararlılıkla çevre dostu ürünler geliştirmeye devam ediyor. Bu sayede enerji tasarrufu ve çevre dostu teknolojide olağanüstü başarılar elde etti. Binaların %1'inden azı sürdürülebilirlik sertifikasına sahip olan Brezilya'da LEED Silver Sertifikası'nın kazanılması, Beira Rio Stadyumu'ndan kullanılan Midea klima ekipmanının mükemmel kalitesini gözler

 

LEED(LEED = ECTL = Enerji ve Çevre Tasarımı Liderliği) nedir?

ABD Çevre Dostu Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED, çevre dostu tasarımı ve yapıyı değerlendirmek için bir puan sistemi sunar. Sistem beş temel alana göre sınıflandırılmıştır: Sürdürülebilir Alanlar, Su Verimliliği, Enerji ve Atmosfer, Malzemeler ve Kaynaklar, İç Mekanın Çevresel Kalitesi.

Binalara, çeşitli sürdürülebilir stratejilerin gerçekleştirildiği kapsama göre puanlar verilir. Alınan puan arttıkça alınan sertifikanın düzeyi de Certified, Silver, Gold ve Platinum olarak değişir.                                                                                                                                                                                             

2014 Brezilya Dünya Kupası Beira Rio Stadyumu ve MIDEA cihaz bilgileri :

Stadyumun bulunduğu Şehir : Port Alegre / Brazilya

Stadyumun seyirci oturma kapasitesi : 60800 kişi

Kullanılan cihazın toplam kapasitesi : 1056 HP

Midea VRF Ürünü : V4+ Super (%100 İnvertör) + V4+R (3 Borulu ısı geri kazanımlı sistem)

 

VRF, birçok LEED® ön koşulu ve yüksek puanların alınmasına nasıl yardımcı olur?

1. VRF sistemi R410A soğutucu akışkanını kullanır (LEED puanı).

2. Sulu sistemler olarak bilinen geleneksel soğutucu sistemlerinin aksine VRF sisteminde soğutucu akışkan olarak su kullanılmaz. Dolayısıyla sulu sistemlerde yapılan işleme kimyasal ve bakım işlerine, VRF sisteminde ihtiyaç duyulmaz.

3. VRF sistemi kendi üzerinde bulunan dahili otomasyonu sayesinde, yüksek verimli kondenser ve evaparatör fan motorları ve uyum içinde çalışan inverter kompresörleri ile yüksek düzeyde enerji verimliliği sağlar. MS (Mod Seçim) kutuları ile birlikte çalışan 3 borulu Heat Recovery (Isı Geri Kazanımlı) sistem, mekanda istenen soğutma ve ısıtma ihtiyacına göre kapasiteyi sağlayarak çok düşük bir enerji tüketimi ile bağımsız kontrole ve konfora olanak verir.

4. VRF sistemi, geniş iç ünite yelpazesi sayesinde her kullanıcıya ve tasarımcıya özel kontrol ve tasarım olanağı verir.

5. Midea kendi geliştirdiği bireysel, merkezi, bina yönetim sistemine uyumlu kontrol cihazları ve uzaktan erişime imkan sağlayan çeşitli arayüzleri ile enerji kullanımının her adımını görüntüleyerek bina kullanımına göre VRF sisteminin en iyi şekilde işletilmesini sağlar.

 

LEED ile VRF kullanımı

Midea DC İnvertör 3 borulu ısı geri kazanımlı VRF'nin tüm özellikleri:

• Heat Recovery sistemler, mahallerde eşzamanlı soğutma ve ısıtma yapılmasını sağlar.

• Sistemde kullanılan tüm DC invertör kompresörler, 50 hz/60 hz olarak çalışabildiğinden genel kullanıma uygundur.

• Daha yüksek verimlilik: %50 yükte 7.0 EER (8 hp birimler). Mevsimsel Enerji Verimliliği Oranı (SEER): 8.0

• En büyük dış ünite kapasitesi aralığı: 4 modül ile 64 HP

• Tek sisteme 64 adede kadar iç ünite bağlanabilir.

• DC fan motorlu birçok iç ünite sistemde kullanılabilir.

• Tek bir MS kutusuna 24’e kadar iç ünite bağlayabilme imkanı ve bir MS ile farklı modlarda iç üniteleri kontrol imkanı sağlar.

• -20 C (YT) ısıtma ile +48 C soğutma imkanı ile kesintisiz çalışma imkanı sağlar.

• Daha uzun borulama: Eşdeğer bakır borulama uzunluğu 200 m, toplam borulama uzunluğu 1000 m

• IMM, LonWorks® ve BACnet® ağ geçitleri ve akıllı telefondan sistem kontrolü Midea kontrol sistemi ile tam uyumludur.

Haberler